Начало На преден план Подписването на мирния договор между САЩ и Япония
7768
Хроника

Подписването на мирния договор между САЩ и Япония

На 8 септември 1951 г. в Сан Франциско, САЩ е подписан мирен договор между САЩ, Япония и още 47 държави.Договорът влиза в сила на 28 април 1952 г. и урежда отношенията между Япония и страните, участващи във Втората световна война (1939-1945). СССР не подписва договора заради споровете за Курилските острови и остров Сахалин.

| 08 Септември 2024, 07:00 ч.
Подписването на мирния договор между САЩ и Япония
Подписването на мирния договор между САЩ и Япония
Снимка © АП

На 8 септември 1951 г. в Сан Франциско, САЩ е подписан мирен договор между САЩ, Япония и още 47 държави. Договорът влиза в сила на 28 април 1952 г. и урежда отношенията между Япония и страните, участващи във Втората световна война (1939-1945). СССР не подписва договора заради споровете за Курилските острови и остров Сахалин. Отделно Япония и САЩ подписват Договор за сигурност, даващ право на САЩ да създаде военни бази на територията на Япония. Съгласно този договор Окинава става американска територия.

Служебният министър на иновациите и растежа Министър Росен Карадимов увери, че Централната избирателна комисия (ЦИК) има пълната подкрепа на Министерския съвет, така че продължаваме заедно да работим за организацията на изборите. Това каза на брифинг председателя на ЦИК Камелия Нейкова.

Служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов е определен и за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството

Шестимата служебни министри, ръководещи отговорните ведомства за организационно-техническата подготовка на изборите, проведоха работна среща с ЦИК по-рано днес.

Президентът Румен Радев очаква да бъде открит клон на китайска банка в България, както и директна авиолиния Пекин-София, за да се активизират бизнес отношенията между двете страни.

По време на изложение на водещи китайски продукти и услуги и българо-китайски бизнес срещи в НДК, държавният глава отбеляза, че то се провежда в годината, в която отбелязваме 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай. 

"Не трябва да забравяме факта, че България е втората държава в света, признала Китайската народна република. Даже се шегувам, че първата държава вече не съществува формално и на практика ние сме първата държава. Тази годишнина ни дава повод да разгледаме нашите отношения и вярвам, че днешните срещи по време на това събитие ще задълбочат и разширят това сътрудничество", каза Радев.

Президентът се надява, че срещите по време на из

Противопожарно оборудване, пособия и униформи от миналия век представя експозиция на открито в Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) в Исперих. Тя е подредена в двора на РСПБЗН в лудогорския град. Сред най-старите експонати е преносима моторна помпа, произведена през 1971 г., каза началникът на районната служба Йордан Рангелов.

Той обясни, че помпата осигурява 800 литра в минута и е предназначена за изпомпване на вода от водоеми. Показан е и въздушен апарат на чешка фирма, чието тегло е значително по-голямо от това на съвременните въздушни апарати. Място в експозицията намира и кофпомпа. „Този уред за гасене на пожари отдавна вече не се използва в обектите в експлоатация и от пожарникарите. Неин наследник е водният пожарогасител, който е много по-лек и удобен за носене и работа", каза Рангелов.

Експозицията включва още защитни каски

Асен Василев управлява с Бойко Борисов и Делян Пеевски една година. Искам да му кажа – „Има такъв народ“ (ИТН) му даде възможност да извърви целия път по антикорупционното законодателство с мнозинство, извън Борисов и Пеевски само преди няколко седмици, когато бяхме носители на третия мандат. Неговият партньор Кирил Петков отказа да има антикорупционно законодателство извън Пеевски и Борисов. Така Станислав Балабанов от ИТН коментира пред журналисти в парламента призива на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Асен Василев по-рано днес към ГЕРБ и Борисов да отпушат законите, свързани с плана за възстановяване, и да спрат да се крият.

Резултатите от изборите ще предопределят в 51-я парламент има ли разум, има ли мнозинство за стабилен кабинет, каза още Балабанов за управленските валентности в следващото Народно събрание. България трябва да има

Родителите да се информират повече за човешкия папилома вирус (HPV) и възможностите за поставяне на ваксина на младежи. За това призоваха здравни експерти по време на представянето на информационната кампания „Вие сте герой за Вашето дете, днес и завинаги“. Инициативата е насочена най-вече към родителите на деца на възраст 10-13 г. Обърнато беше внимание, че вирусът може да причини онкологично заболяване, а най-засегната е половата система на жените, като ракът на маточната шийка е сред най-често срещаните. Наблюдава се и рак на вулвата и влагалището, причинени от този вирус. Случаите на млади мъже с рак обаче също не са изключени, казаха експертите. Те напомниха, че HPV вирусът се предава по полов път.

Инфекцията с HPV вируса е доказан причинител на злокачествени заболявания, каза проф. Стефан Ковачев, началник на Клиниката по обща и онкологична гинекология във Вое

Ачесън заминал за Сан Франциско

Вашингтон, 31 август 1951 г. /Ройтер/ Държавният секретар на САЩ Дийн Ачесън придружен от г. Дълес днес замина за Сан Франциско във връзка с конференцията за японския мирен договор, която ще бъде открита във вторник и която, заявява той „ще покаже на дело, кои страни в света искат мир и кои са против мира.“[…] Сенатори заявиха вчера, че Джон Фостър Дълес им казал, че Япония ще сключи сепаративен мирен договор с националистически Китай. Дълес отказва да направи изявления по този въпрос, но заяви пред представители на печата: „Не съществува никакво тайно споразумение по този въпрос.“ Преди на напусне снощи Вашингтон, г. Дълес заяви, че така както е изработен по настоящем договора той представлява една сигурна гаранция за мира срещу всякакви попълзновения, освен срещу една пряка фронтална атака от велика сила, предумишлено склонна към откриването на Трета световна война.

Вашингтонският кореспондент на радио Лондон съобщава, че съществува общо споразумение, че приключването на конференцията на определената дата – 8 септември – зависи от действията на съветската делегация. Кореспондентът добавя, че руските делегати са наели апартаменти в луксозния квартал на Сан Франциско за три седмици.

***

Сан Франциско, 3 септември 1951 г. /Ройтер/ Според предричанията на наблюдателите, в Сан Франциско ще стане едно от най-силните дипломатически сблъсквания между комунистите и свободния свят след края на войната[…]. За руснаците това означава започването на остра комунистическа кампания срещу англо-американския проект за мирен договор с Япония. Очаква се, че пристигналият вчера заместник-министър на външните работи на СССР г. Андрей Громико ще използва всички парламентарни хитрости, с които той разполага, за да продължи конференцията и ако може да я провали[…]. Ако г. Громико може да попречи на конференцията да приеме бързо правилата, по които тя ще бъде ръководена, то той ще спечели голяма стратегическа победа и по този начин ще бъде в състояние да проведе дълга пропагандна битка.

Служебният министър на туризма Евтим Милошев откри туристическия форум „България - Открий и сподели“ в Истанбул, Турция, който цели да изследва възможностите за взаимодействие между българския и турския туристически продукт, съобщиха от пресцентъра на Министерството на туризма.

„Вярвам че съществува сериозен потенциал да развием още повече туристообмена между двете страни“, заяви министър Милошев. Той допълни още, че дестинациите на българския зимен туризъм са добре известни в Турция и Банско е в техния обхват, като подчерта, че над 53 000 турски туристи са посетили България в периода 1 декември 2023 - 25 март 2024 г., а през предстоящия зимен сезон съществува потенциал да бъдат много повече.

„Има необходимост от създаването на общ туристически продукт между Турция и България. Страните ни имат интерес от обособяване на общи туристически

Производителят на кабелни комплекти за автомобилната индустрия "СЕ Борднетце - България" ЕООД обяви план за реорганизация на дейността си в България за следващите две години в съобщение, получено в . Според него "Сумитомо Електрик Борднетце" (SEBN) планира да преустанови дейността на единия от заводите си у нас - този в гр. Мездра, през 2025 г., а вторият завод, който е в град Карнобат, ще продължи работа с намален капацитет. От компанията уверяват, че представителите на работниците и местните синдикати са информирани за тези планове.

Причината за тези действия е преместването на производството в заводите на "Сумитомо Борднетце" в Молдова и Румъния. "Решението за преместване на производството се дължи на конкуренцията в индустрията за кабелни комплекти. Високите производствени разходи в България, особено нарастващите разходи за труд, се отразиха негативно на способността на ком

Безплатни консултации за туберкулоза ще се проведат в периода 16-20 септември 2024 г. в лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза. Те са част от кампанията „Седмица на отворени врати”. Това съобщава пресцентърът на Министерството на здравеопазването (МЗ). Кампанията се осъществява по Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България през периода 2021-2025 г. Целта е да се разширят възможностите за достъп до здравни услуги и да повиши обществената информираност по отношение на туберкулозата за симптомите, начина на заразяване, рисковите фактори, различните форми на заболяването, лечение и превенция, посочват от МЗ.

В рамките на следващата седмица всеки желаещ може да се възползва от скрининг за риска от туберкулоза чрез анкета и консултация с лекар. На съмнителните за заболяване лица се извършват прегледи и допълнителни медици

Народното събрание ще разгледа проект на Закон за насърчаване на доброволчеството. Това предвижда първа точка от програмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на Народното събрание. Вносители на проекта са Атанас Зафиров и група народни представители от „БСП за България“. 

Целта на законопроекта е да създаде цялостна правна уредба на доброволчеството, като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарността в българското обществото. Също така със законопроекта се цели ясното дефиниране на отговорностите на лицата, организиращи доброволческа дейност. Законопроектът премахва някои от бариерите пред доброволчеството, създава и стимули за гражданите да се ангажират с дългосрочни доброволчески дейности, отбелязват вносителите. Със законопроекта се въвежда легална дефиниция за „доброволческа дейност” с цел унифициране

Служителите от Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ ще се включват в националната кампания „Да изчистим България заедно“, обявена за 14 септември, съобщиха от парка. 

Акцията ще се осъществи съвместно със Сдружение „Общество 528“ и ще започне в 9:00 часа. Сборният пункт за всички желаещи да се включат в почистването е паркинга пред Астрономическата обсерватория на Шуменското плато. Служителите от Дирекцията на природния парк ще раздават чували и ръкавици на хората, които искат да участват в кампанията, и ще осигурят транспортиране на отпадъците, отбелязват от парка. 

Оттам уточняват, че са набелязани за почистване силно замърсени участъка в парка - няколко странични отбивки от основния път между Паметник „Създатели на българската държава“ и Шуменската крепост, както и района около крепостта и намиращия се

***

В. „Ню Йорк Таймс“ за политиката на САЩ по възстановяването на японския милитаризъм

Ню Йорк, 2 септември 1951 г. /Ройтер/ Днес дипломатическия кореспондент на в. „Ню Йорк Таймс“ пише, че САЩ желаят да използват възможностите за възстановяването на японския милитаризъм, за да посрещнат опасността от едно съветско разширение. В съобщение от Сан Франциско кореспондентът пише, че никога досега в историята представителите на страните победителки не са подхождали с толкова малко враждебно чувство към победената страна.

Делегатите на САЩ се отнасяли към японците без злоба и даже без голямо подозрение. Те концентрирали своето мнение върху огромното празно пространство, създадено в Азия с капитулацията на Япония.[…]комунистическите сили се придвижват на юг, за да запълнят празното пространство, създадено от капитулацията на Япония, докато САЩ се придвижват на запад, като се опитват да балансират съветския удар. „Японският мирен договор просто представлява едно от многото мероприятия на САЩ, с които се цели да се възстанови този баланс. „Мирният договор обобщава в себе си много от идеалистичните схващания, вписани в Хартата на ООН, обаче мотивите зад тях не са идеалистични, тъй като те са от значение за отбраната“, пише дипломатическия кореспондент на в. „Ню Йорк Таймс“.

****

Относно Споразумението за сигурност между САЩ и Япония

Ню Йорк, 3 септември 1951 г. /Ройтер/ Вчера в Сан Франциско е разискван въпросът за допълнителното споразумение за сигурност между САЩ и Япония и установяването на американски сили в четирите главни японски острова, след подписването на японския мирен договор. На заседанието са присъствали: японският министър-председател Ш. Йосида, американският министър на външните работи Дийн Ачесън и съветникът на президента Труман по далекоизточните работи Джон Фостър Дълес.[…] Официалната тенденция е, че САЩ трябва да доставят морската и въздушна флота за защита на тази област а приноса на Япония ще бъде изключително в това, че тя ще даде сухопътни войски.[…] Това споразумение и местните административни ограничения, които ще го допълнят, ще съставлява базата на американските операции в Далечния Изток за дълго време.

***

Реч на Труман при откриването на конференцията в Сан Франциско

Сан Франциско, 4 септември 1951 г. /Ройтер/ Откривайки тази нощ конференцията за сключването на мирен договор с Япония, президентът Труман заяви: „На конференцията ще бъдат разобличени онези страни, които желаят да продължат войната вместо да я предотвратят (…) Японците напълно изпълниха условията по капитулацията след своя разгром. Днес Япония се различава много от страната, която тя беше преди шест години, обаче това не означава, че петното е заличено напълно. Съединените щати не са забравили Пърл Харбър и Великобритания и много други страни, които участват в тази конференция все още пазят подобни спомени, които не ще бъдат лесно заличени. (…) 

Договорът не съдържа семената на нова война. Той е договор на помирение, който гледа към бъдещето, не към миналото (…) Тихоокеанската зона е сериозно обезпокоена от незаконната агресия в Корея и от заплахите за нови въоръжени нападения. Ето защо една от основните цели на Съединените щати при сключването на мирен договор с Япония е да бъде гарантирана Япония срещу агресия и да бъде осигурено от друга страна, че самата Япония не ще представлява заплаха за други страни. 

За осъществяване на това е необходимо Япония да бъде поставена в рамките на принципите на Обединените народи и под защитата на членовете на Обединените народи. От жизнено значение е Япония да бъде включена колкото се може по-скоро в плановете за запазване на мира в Тихия океан. (…) В съответствие със споразумението за отбрана между Съединените щати и Япония, което беше сключено по искане на Япония, американските войски в близко бъдеще ще останат в Япония като опора на международния мир и за осигуряване отбраната на Япония“.

***

Заседанията на конференцията в Сан Франциско

Сан Франциско, 5 септември 1951 г. /АП/ Шефът на съветската делегация Андрей Громико се отправи към трибуната и из залата се понесе сподавен шепот. Громико привлече вниманието на конференцията върху факта, че представители на Китайската народна република не са поканени. Той заяви, че в продължение на дълги години китайският народ се е борил срещу японския милитаризъм и е бил жертва на неговата агресия. Громико заяви, че китайският народ има неоспоримо право да участва в установяването на мир с Япония.

***

Ню Йорк, 6 септември 1951 г. /Ройтер/ Министър-председателят на Индия Неру заяви днес тук, че той напълно вярва, че мерките, които Индия е взела, решавайки да не участва в конференцията в Сан Франциско и да сключи сепаративен мирен договор с Япония, са правилни. „Решението на Индия изненада неприятно някои хора в Америка – заяви той. Аз много съжалявам за това, но както Америка има правото да има свое собствено мнение, същото право има и Индия. (…) Индия желае мир и близко приятелско сътрудничество с Япония. Обаче известни положения в проекта за мирен договор са неправилни и поради това не ще доведат до установяването на мир в Азия, а напротив, може да доведат до война.“

***

Сан Франциско, 7 септември 1951 г. /Франс прес/ „Ние искаме мир както за нас, така и за всички народи в Азия и Европа“, заяви министърът на външните работи на Франция Робер Шуман в речта, която произнесе в Сан Франциско. „Ние искаме да убедим всички хора с добра воля, които копнеят за мир, че той е осъществим. Обаче каквото и да направим, винаги нашите намерения са били систематически отричани или изопачавани. Защо ни се хвърля упрек, че подготвяме нова война, когато се стараем да изградим в Европа една стопанска и политическа организация за мир? Днес ние подписваме един договор, който не съдържа никакви тайни клаузи и който преследва единствената цел да бъде възстановен и осигурен общият мир. Това е нашето постоянно и единствено желание както в Европа, така и в Азия.

***

Мирният договор с Япония подписан

Сан Франциско, 8 септември 1951 г. /Ройтер/Франс прес/ Днес церемонията по подписването на мирния договор с Япония беше открита в 17 ч и 30 минути по Гринуич.(…) Министър-председателят на Япония Йосида подписа мирния договор за мир в 18:34 ч. гринуичко време. Конференцията в Сан Франциско бе приключена официално в 18:55 часа гринуичко време.(…) От името на САЩ мирният договор с Япония е бил подписан от министъра на външните работи Дийн Ачесън, Джон Фостър Дълес и сенаторите Александър Уили и Джон Спаркман.(…) Днес 48 страни и Япония подписаха японския мирен договор в зданието на операта в Сан Франциско точно тогава, когато Громико завърши своите изявления пред журналистите от цял свят, че е невъзможно едно мирно уреждане на нещата в Далечния Изток без участието на Русия.[…] Днес Громико заяви, че съветското правителство „няма нищо общо“ с конференцията за подписване на мирен договор с Япония.

***

Освен договора Япония е подписала и две декларации към него

Сан Франциско, 8 септември 1951 г. /Ройтер/ Министърът на външните работи на САЩ Дийн Ачесън закри официално конференцията за подписване на мирен договор с Япония, като направи късо обръщение, казвайки: „Добре е, че ужасните спомени от миналото завършват с днешния акт на помирение с Япония.“ Той каза също, че договорът е израз на „величието на духа“.

В допълнение към мирния договор днес Япония подписа две декларации, с които тя се съгласява да съблюдава няколко международни конвенции и да признае съюзническата комисия за военните гробища. Тя подписа също така и един протокол, отнасящ се до договори и прехвърляеми ценни книжа. Преди да влезе в сила, договорът трябва да бъде ратифициран от Японското национално събрание и от 14 страни, представени в Далекоизточната комисия.

***

Сключен пакт „за сигурност“ между САЩ и Япония

Сан Франциско, 8 септември 1951 г. /Ройтер/ Днес Япония подписа пакт за сигурност със САЩ, който дава право на САЩ да поддържат „сухопътни, въздушни и морски сили в и около Япония“. Мирният договор прекратява съюзническата окупация на Япония. В пакта се предвижда, че през времето на престоя на войските на САЩ в Япония тя няма да дава „без предварително съгласие“ на САЩ каквито и да било бази или права на някоя трета сила за военни цели.[…] В пакта се предвиждат административни съглашения, които „да бъдат сключени между Токио и Вашингтон“ за разположението на силите на САЩ в и около Япония.[…] В един предговор към пакта се заявява, че след ратифицирането и влизането в сила на мирния договор, разоръжена Япония не ще има възможност да се защитава. Следователно – пише в увода – „Япония желае да сключи пакт за сигурност със САЩ, който да влезе в сила едновременно с мирния договор.“ Министър-председателят Йосида, който малко преди това беше подписал мирния договор, заяви, че отбранителният пакт „осигурява сигурността на невъоръжената и беззащитна Япония“ и добави, че неговата страна ще сътрудничи с радост и с цялото си сърце при провеждането на този пакт.

Според заключителните разпоредби на Договорът от Сан Франциско в глава VII се казва, че той влиза в сила едва когато бъде ратифициран от всички държави, които го подписват, включително Япония. Ако договорът не влезе в сила в рамките на 9 месеца след датата определена за ратификация, всяка държава, която го е ратифицирала, може да го въведе в сила между себе си и Япония, като изпрати уведомление за това на правителството на Япония и правителството на Съединените американски щати. Така, 8 месеца по-късно, на 28 април 1952 г., след изпълнението на въпросните клаузи, „Договорът за мир“ влиза в сила.

Влизането в действие на договора е отбелязано в бюлетина „Международна информация. Служебен“:

В Япония се надяват, че САЩ ще върнат завзетите от тях японски острови

Токио, 28 април 1952 г. /Франс прес/ Жителите на остров Окинава са решили да изпратят петиция до президента Труман и до генерал Риджуей, с която да искат присъединяването на острова към Япония. Американците владеят в Окинава огромни въздушни бази способни да приемат бомбардировачи с голям район на действие. Сред компетентните японски среди се вярва твърдо, че правителството на САЩ ще върне в близко време и островите Риукиу и Бонинна Япония. Очаква се, че посланикът на САЩ в Токио Робърт Мъри ще направи днес предложение в този смисъл пред правителството на Йосида.

***

Вашингтон, 28 април, 1952 г. /Франс прес/ Десет години и пет месеца след Пърл Харбър, 6 години и 9 месеца след поражението, Япония, в резултат на влизането в сила от днес на мирния договор, подписан в Сан Франциско на 8 септември 1951 г., добива отново своя пълен политически, стопански и военен суверенитет. На церемонията при предаването на ратификационните документи президентът Труман, в едно послание, прочетено от държавния секретар Дийн Ачесън, изрази доверието на САЩ към Япония „пред опасността, която представляват усилията на комунистическия империализъм за разширяване на неговата система и тирания.“

***

Протест на съветския посланик във Вашингтон по случай влизането в сила на сепаративния мирен договор с Япония

Вашингтон, 28 април 1952 г. /Франс прес/ В едно писмо до председателя на Комисията за Далечния Изток съветският посланик Панюшкин заявява: „Сключването на договора доказва колко далеч е стигнало американското правителство в своята политика за превръщането на Япония във военна крепост на САЩ в Далечния Изток. Американската политика, която е насочена към открито нарушаване на американските задължения, достигна кулминационната си точка с декларацията относно разтурянето на съюзническата комисия за Далечни Изток. Въз основа на мирния договор и на пакта за сигурност, които са наложени на Япония, американските войски остават в Япония, от което може да се заключи, че статутът за зависимостта на Япония съвсем не е изменен.“

След това посланикът иска да бъдат изтеглени всички окупационни войски от Япония, и да бъде сключен истински мирен договор.[…] Този протест бе изпратен едва половин час след влизането в сила на мирния договор с Япония.

***

След влизането в сила на сепаративния „мирен“ договор с Япония

Токио, 29 април 1952 г. /Франс прес/ Денят, в който Япония получи независимостта си, не бе ознаменуван с никакви публични тържества и по улиците съвсем не се забелязваше необикновено оживление. Населението е на мнение, че официалното влизане в сила на мирния договор не ще измени настоящето положение на Япония. Един виден офицер от флотата заяви пред кореспондент на „Франс прес“: „Нито имам основание да се радвам, нито да се оплаквам“. Мирният договор не изменя нищо. САЩ желаят Япония да бъде силна, за да може да участва в тяхната игра в Далечния Изток, обаче Япония според тях не трябва да бъде и много силна. Поради това, те ще се стараят да я контролират и занапред.“

Една млада стенописка заяви: „Всичко остава по старому, тъй като окупацията продължава под друго име.“ 

***

Вашингтон, 29 април 1952 г. /Франс прес/ В момента, когато Япония възвръща своята независимост, САЩ предприемат на остров Окинава обширни строежи на укрепления, по което може да се заключи, че окупацията на острова ще продължи дълго. Окинава е разположен на около 700 км от китайския бряг и на 800 км от Киу Сиу, най-южният остров на японската държава. Островът има приблизително половин милион жители. След войната Окинава бе поставен под попечителството на САЩ. Окинава притежава понастоящем автономно правителство. Населението формално не изглежда да роптае срещу американската окупация. Верността си към Япония то показва с различни прояви, като напр. кичи гробовете на японските генерали с цветя и др. Според мнението на меродавни военни наблюдатели, САЩ искат да разполагат своите войски в Окинава, но когато японският народ „ще бъде в състояние да вземе отбраната на страната в свои собствени ръце“, американците ще трябва да го напуснат. Предприетите на острова строежи се оценяват на 350 милиона долара. Строящите се укрепления ще могат да издържат и най-силните бомбардировки.

В наши дни отношенията между САЩ и Япония продължават да бъдат на стратегическо ниво. В много сектори, като икономика, военно дело и високи технологии, те не спират да се задълбочават. Още през 1960 г. Договорът от Сан Франциско и Пакта за сигурност между САЩ и Япония са преразгледани. Подписан е нов актуализиран японско-американски договор за взаимно сътрудничество и сигурност (Договор за взаимна отбрана), който задължава Япония да позволи на САЩ да разположи свои военни бази и всякакъв контингент от въоръжени сили в страната.

Договорът от 1960 г. включва членове, определящи задълженията за взаимна отбрана и изискващи САЩ да информират предварително Токио, преди да разположат свои сили. Заличен е и член, който разрешава намесата на САЩ във вътрешните работи на Япония.

През 2024 г. САЩ и Япония извършват най-значителното актуализиране на Договора за взаимна отбрана. САЩ преструктурират военното си командване в Япония с цел засилване на оперативното планиране и ученията между страните. Те обявяват разполагане на нов крайбрежен полк на морската пехота, по-гъвкава част, която може да действа в отбрана, както по море, така и по въздух, на Окинава, южния японски остров, стратегически близо до Тайван, като реорганизация на съществуващ артилерийски полк. Ангажимента на САЩ да защитава Япония, включително над островите, наричани Сенкаку от Токио и Дяоюй от Пекин, към които Китай има претенции продължава. В Япония са разположени около 54 000 американски военнослужещи. 

През април тази година е потвърдено и участието на Япония в лунната програма на НАСА „Артемида“. Приносът на Япония включва предоставянето на луноход на стойност около 2 млрд. долара, разработен от компанията „Тойота“, както и участието на японски астронавт в мисията. Нови инициативи има също така и в сферата на кибертехнологиите и образованието.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за ...
Паметта на загиналите български пилоти заслужава само и единствено уважение и преклонение, а не политически заигравки, написа Слави Трифонов
Паметта на загиналите български пилоти заслужава само и единствено уважение и преклонение, а не политически заигравки. Искането на оставки в тази ситуация е проява на безчовечност, ...
Фармацевтите са готови на протести заради приети на първо четене законови промени
Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Това съобщават от Българския фармацевти ...
От „Възраждане“ очакват да бъдат първа политическа сила в община Шумен на предстоящите парламентарни избори
От партия „Възраждане“ очакват да бъдат първа политическа сила в община Шумен на предстоящите парламентарни избори и да имат двама депутати от Шуменския избирателен рай ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за ...
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
През тази година пернишката фондация "П.У.Л.С." ще отбележи своята 25-годишнина, съобщи Юлия Андонова - директор „Развитие и комуникации“ в неправителствената организа ...
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. „Независимо дали имате пред ...
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Бус с 10 незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР). Шофьорът на буса не се е под ...
Тикер в 23:30 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало На преден план
7768
Хроника

Подписването на мирния договор между САЩ и Япония

На 8 септември 1951 г. в Сан Франциско, САЩ е подписан мирен договор между САЩ, Япония и още 47 държави.Договорът влиза в сила на 28 април 1952 г. и урежда отношенията между Япония и страните, участващи във Втората световна война (1939-1945). СССР не подписва договора заради споровете за Курилските острови и остров Сахалин.

| 08 Септември 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Подписването на мирния договор между САЩ и Япония
Подписването на мирния договор между САЩ и Япония
Снимка © АП

На 8 септември 1951 г. в Сан Франциско, САЩ е подписан мирен договор между САЩ, Япония и още 47 държави. Договорът влиза в сила на 28 април 1952 г. и урежда отношенията между Япония и страните, участващи във Втората световна война (1939-1945). СССР не подписва договора заради споровете за Курилските острови и остров Сахалин. Отделно Япония и САЩ подписват Договор за сигурност, даващ право на САЩ да създаде военни бази на територията на Япония. Съгласно този договор Окинава става американска територия.

Служебният министър на иновациите и растежа Министър Росен Карадимов увери, че Централната избирателна комисия (ЦИК) има пълната подкрепа на Министерския съвет, така че продължаваме заедно да работим за организацията на изборите. Това каза на брифинг председателя на ЦИК Камелия Нейкова.

Служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов е определен и за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството

Шестимата служебни министри, ръководещи отговорните ведомства за организационно-техническата подготовка на изборите, проведоха работна среща с ЦИК по-рано днес.

Президентът Румен Радев очаква да бъде открит клон на китайска банка в България, както и директна авиолиния Пекин-София, за да се активизират бизнес отношенията между двете страни.

По време на изложение на водещи китайски продукти и услуги и българо-китайски бизнес срещи в НДК, държавният глава отбеляза, че то се провежда в годината, в която отбелязваме 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай. 

"Не трябва да забравяме факта, че България е втората държава в света, признала Китайската народна република. Даже се шегувам, че първата държава вече не съществува формално и на практика ние сме първата държава. Тази годишнина ни дава повод да разгледаме нашите отношения и вярвам, че днешните срещи по време на това събитие ще задълбочат и разширят това сътрудничество", каза Радев.

Президентът се надява, че срещите по време на из

Противопожарно оборудване, пособия и униформи от миналия век представя експозиция на открито в Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) в Исперих. Тя е подредена в двора на РСПБЗН в лудогорския град. Сред най-старите експонати е преносима моторна помпа, произведена през 1971 г., каза началникът на районната служба Йордан Рангелов.

Той обясни, че помпата осигурява 800 литра в минута и е предназначена за изпомпване на вода от водоеми. Показан е и въздушен апарат на чешка фирма, чието тегло е значително по-голямо от това на съвременните въздушни апарати. Място в експозицията намира и кофпомпа. „Този уред за гасене на пожари отдавна вече не се използва в обектите в експлоатация и от пожарникарите. Неин наследник е водният пожарогасител, който е много по-лек и удобен за носене и работа", каза Рангелов.

Експозицията включва още защитни каски

Асен Василев управлява с Бойко Борисов и Делян Пеевски една година. Искам да му кажа – „Има такъв народ“ (ИТН) му даде възможност да извърви целия път по антикорупционното законодателство с мнозинство, извън Борисов и Пеевски само преди няколко седмици, когато бяхме носители на третия мандат. Неговият партньор Кирил Петков отказа да има антикорупционно законодателство извън Пеевски и Борисов. Така Станислав Балабанов от ИТН коментира пред журналисти в парламента призива на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Асен Василев по-рано днес към ГЕРБ и Борисов да отпушат законите, свързани с плана за възстановяване, и да спрат да се крият.

Резултатите от изборите ще предопределят в 51-я парламент има ли разум, има ли мнозинство за стабилен кабинет, каза още Балабанов за управленските валентности в следващото Народно събрание. България трябва да има

Родителите да се информират повече за човешкия папилома вирус (HPV) и възможностите за поставяне на ваксина на младежи. За това призоваха здравни експерти по време на представянето на информационната кампания „Вие сте герой за Вашето дете, днес и завинаги“. Инициативата е насочена най-вече към родителите на деца на възраст 10-13 г. Обърнато беше внимание, че вирусът може да причини онкологично заболяване, а най-засегната е половата система на жените, като ракът на маточната шийка е сред най-често срещаните. Наблюдава се и рак на вулвата и влагалището, причинени от този вирус. Случаите на млади мъже с рак обаче също не са изключени, казаха експертите. Те напомниха, че HPV вирусът се предава по полов път.

Инфекцията с HPV вируса е доказан причинител на злокачествени заболявания, каза проф. Стефан Ковачев, началник на Клиниката по обща и онкологична гинекология във Вое

Ачесън заминал за Сан Франциско

Вашингтон, 31 август 1951 г. /Ройтер/ Държавният секретар на САЩ Дийн Ачесън придружен от г. Дълес днес замина за Сан Франциско във връзка с конференцията за японския мирен договор, която ще бъде открита във вторник и която, заявява той „ще покаже на дело, кои страни в света искат мир и кои са против мира.“[…] Сенатори заявиха вчера, че Джон Фостър Дълес им казал, че Япония ще сключи сепаративен мирен договор с националистически Китай. Дълес отказва да направи изявления по този въпрос, но заяви пред представители на печата: „Не съществува никакво тайно споразумение по този въпрос.“ Преди на напусне снощи Вашингтон, г. Дълес заяви, че така както е изработен по настоящем договора той представлява една сигурна гаранция за мира срещу всякакви попълзновения, освен срещу една пряка фронтална атака от велика сила, предумишлено склонна към откриването на Трета световна война.

Вашингтонският кореспондент на радио Лондон съобщава, че съществува общо споразумение, че приключването на конференцията на определената дата – 8 септември – зависи от действията на съветската делегация. Кореспондентът добавя, че руските делегати са наели апартаменти в луксозния квартал на Сан Франциско за три седмици.

***

Сан Франциско, 3 септември 1951 г. /Ройтер/ Според предричанията на наблюдателите, в Сан Франциско ще стане едно от най-силните дипломатически сблъсквания между комунистите и свободния свят след края на войната[…]. За руснаците това означава започването на остра комунистическа кампания срещу англо-американския проект за мирен договор с Япония. Очаква се, че пристигналият вчера заместник-министър на външните работи на СССР г. Андрей Громико ще използва всички парламентарни хитрости, с които той разполага, за да продължи конференцията и ако може да я провали[…]. Ако г. Громико може да попречи на конференцията да приеме бързо правилата, по които тя ще бъде ръководена, то той ще спечели голяма стратегическа победа и по този начин ще бъде в състояние да проведе дълга пропагандна битка.

Служебният министър на туризма Евтим Милошев откри туристическия форум „България - Открий и сподели“ в Истанбул, Турция, който цели да изследва възможностите за взаимодействие между българския и турския туристически продукт, съобщиха от пресцентъра на Министерството на туризма.

„Вярвам че съществува сериозен потенциал да развием още повече туристообмена между двете страни“, заяви министър Милошев. Той допълни още, че дестинациите на българския зимен туризъм са добре известни в Турция и Банско е в техния обхват, като подчерта, че над 53 000 турски туристи са посетили България в периода 1 декември 2023 - 25 март 2024 г., а през предстоящия зимен сезон съществува потенциал да бъдат много повече.

„Има необходимост от създаването на общ туристически продукт между Турция и България. Страните ни имат интерес от обособяване на общи туристически

Производителят на кабелни комплекти за автомобилната индустрия "СЕ Борднетце - България" ЕООД обяви план за реорганизация на дейността си в България за следващите две години в съобщение, получено в . Според него "Сумитомо Електрик Борднетце" (SEBN) планира да преустанови дейността на единия от заводите си у нас - този в гр. Мездра, през 2025 г., а вторият завод, който е в град Карнобат, ще продължи работа с намален капацитет. От компанията уверяват, че представителите на работниците и местните синдикати са информирани за тези планове.

Причината за тези действия е преместването на производството в заводите на "Сумитомо Борднетце" в Молдова и Румъния. "Решението за преместване на производството се дължи на конкуренцията в индустрията за кабелни комплекти. Високите производствени разходи в България, особено нарастващите разходи за труд, се отразиха негативно на способността на ком

Безплатни консултации за туберкулоза ще се проведат в периода 16-20 септември 2024 г. в лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза. Те са част от кампанията „Седмица на отворени врати”. Това съобщава пресцентърът на Министерството на здравеопазването (МЗ). Кампанията се осъществява по Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България през периода 2021-2025 г. Целта е да се разширят възможностите за достъп до здравни услуги и да повиши обществената информираност по отношение на туберкулозата за симптомите, начина на заразяване, рисковите фактори, различните форми на заболяването, лечение и превенция, посочват от МЗ.

В рамките на следващата седмица всеки желаещ може да се възползва от скрининг за риска от туберкулоза чрез анкета и консултация с лекар. На съмнителните за заболяване лица се извършват прегледи и допълнителни медици

Народното събрание ще разгледа проект на Закон за насърчаване на доброволчеството. Това предвижда първа точка от програмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на Народното събрание. Вносители на проекта са Атанас Зафиров и група народни представители от „БСП за България“. 

Целта на законопроекта е да създаде цялостна правна уредба на доброволчеството, като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарността в българското обществото. Също така със законопроекта се цели ясното дефиниране на отговорностите на лицата, организиращи доброволческа дейност. Законопроектът премахва някои от бариерите пред доброволчеството, създава и стимули за гражданите да се ангажират с дългосрочни доброволчески дейности, отбелязват вносителите. Със законопроекта се въвежда легална дефиниция за „доброволческа дейност” с цел унифициране

Служителите от Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ ще се включват в националната кампания „Да изчистим България заедно“, обявена за 14 септември, съобщиха от парка. 

Акцията ще се осъществи съвместно със Сдружение „Общество 528“ и ще започне в 9:00 часа. Сборният пункт за всички желаещи да се включат в почистването е паркинга пред Астрономическата обсерватория на Шуменското плато. Служителите от Дирекцията на природния парк ще раздават чували и ръкавици на хората, които искат да участват в кампанията, и ще осигурят транспортиране на отпадъците, отбелязват от парка. 

Оттам уточняват, че са набелязани за почистване силно замърсени участъка в парка - няколко странични отбивки от основния път между Паметник „Създатели на българската държава“ и Шуменската крепост, както и района около крепостта и намиращия се

***

В. „Ню Йорк Таймс“ за политиката на САЩ по възстановяването на японския милитаризъм

Ню Йорк, 2 септември 1951 г. /Ройтер/ Днес дипломатическия кореспондент на в. „Ню Йорк Таймс“ пише, че САЩ желаят да използват възможностите за възстановяването на японския милитаризъм, за да посрещнат опасността от едно съветско разширение. В съобщение от Сан Франциско кореспондентът пише, че никога досега в историята представителите на страните победителки не са подхождали с толкова малко враждебно чувство към победената страна.

Делегатите на САЩ се отнасяли към японците без злоба и даже без голямо подозрение. Те концентрирали своето мнение върху огромното празно пространство, създадено в Азия с капитулацията на Япония.[…]комунистическите сили се придвижват на юг, за да запълнят празното пространство, създадено от капитулацията на Япония, докато САЩ се придвижват на запад, като се опитват да балансират съветския удар. „Японският мирен договор просто представлява едно от многото мероприятия на САЩ, с които се цели да се възстанови този баланс. „Мирният договор обобщава в себе си много от идеалистичните схващания, вписани в Хартата на ООН, обаче мотивите зад тях не са идеалистични, тъй като те са от значение за отбраната“, пише дипломатическия кореспондент на в. „Ню Йорк Таймс“.

****

Относно Споразумението за сигурност между САЩ и Япония

Ню Йорк, 3 септември 1951 г. /Ройтер/ Вчера в Сан Франциско е разискван въпросът за допълнителното споразумение за сигурност между САЩ и Япония и установяването на американски сили в четирите главни японски острова, след подписването на японския мирен договор. На заседанието са присъствали: японският министър-председател Ш. Йосида, американският министър на външните работи Дийн Ачесън и съветникът на президента Труман по далекоизточните работи Джон Фостър Дълес.[…] Официалната тенденция е, че САЩ трябва да доставят морската и въздушна флота за защита на тази област а приноса на Япония ще бъде изключително в това, че тя ще даде сухопътни войски.[…] Това споразумение и местните административни ограничения, които ще го допълнят, ще съставлява базата на американските операции в Далечния Изток за дълго време.

***

Реч на Труман при откриването на конференцията в Сан Франциско

Сан Франциско, 4 септември 1951 г. /Ройтер/ Откривайки тази нощ конференцията за сключването на мирен договор с Япония, президентът Труман заяви: „На конференцията ще бъдат разобличени онези страни, които желаят да продължат войната вместо да я предотвратят (…) Японците напълно изпълниха условията по капитулацията след своя разгром. Днес Япония се различава много от страната, която тя беше преди шест години, обаче това не означава, че петното е заличено напълно. Съединените щати не са забравили Пърл Харбър и Великобритания и много други страни, които участват в тази конференция все още пазят подобни спомени, които не ще бъдат лесно заличени. (…) 

Договорът не съдържа семената на нова война. Той е договор на помирение, който гледа към бъдещето, не към миналото (…) Тихоокеанската зона е сериозно обезпокоена от незаконната агресия в Корея и от заплахите за нови въоръжени нападения. Ето защо една от основните цели на Съединените щати при сключването на мирен договор с Япония е да бъде гарантирана Япония срещу агресия и да бъде осигурено от друга страна, че самата Япония не ще представлява заплаха за други страни. 

За осъществяване на това е необходимо Япония да бъде поставена в рамките на принципите на Обединените народи и под защитата на членовете на Обединените народи. От жизнено значение е Япония да бъде включена колкото се може по-скоро в плановете за запазване на мира в Тихия океан. (…) В съответствие със споразумението за отбрана между Съединените щати и Япония, което беше сключено по искане на Япония, американските войски в близко бъдеще ще останат в Япония като опора на международния мир и за осигуряване отбраната на Япония“.

***

Заседанията на конференцията в Сан Франциско

Сан Франциско, 5 септември 1951 г. /АП/ Шефът на съветската делегация Андрей Громико се отправи към трибуната и из залата се понесе сподавен шепот. Громико привлече вниманието на конференцията върху факта, че представители на Китайската народна република не са поканени. Той заяви, че в продължение на дълги години китайският народ се е борил срещу японския милитаризъм и е бил жертва на неговата агресия. Громико заяви, че китайският народ има неоспоримо право да участва в установяването на мир с Япония.

***

Ню Йорк, 6 септември 1951 г. /Ройтер/ Министър-председателят на Индия Неру заяви днес тук, че той напълно вярва, че мерките, които Индия е взела, решавайки да не участва в конференцията в Сан Франциско и да сключи сепаративен мирен договор с Япония, са правилни. „Решението на Индия изненада неприятно някои хора в Америка – заяви той. Аз много съжалявам за това, но както Америка има правото да има свое собствено мнение, същото право има и Индия. (…) Индия желае мир и близко приятелско сътрудничество с Япония. Обаче известни положения в проекта за мирен договор са неправилни и поради това не ще доведат до установяването на мир в Азия, а напротив, може да доведат до война.“

***

Сан Франциско, 7 септември 1951 г. /Франс прес/ „Ние искаме мир както за нас, така и за всички народи в Азия и Европа“, заяви министърът на външните работи на Франция Робер Шуман в речта, която произнесе в Сан Франциско. „Ние искаме да убедим всички хора с добра воля, които копнеят за мир, че той е осъществим. Обаче каквото и да направим, винаги нашите намерения са били систематически отричани или изопачавани. Защо ни се хвърля упрек, че подготвяме нова война, когато се стараем да изградим в Европа една стопанска и политическа организация за мир? Днес ние подписваме един договор, който не съдържа никакви тайни клаузи и който преследва единствената цел да бъде възстановен и осигурен общият мир. Това е нашето постоянно и единствено желание както в Европа, така и в Азия.

***

Мирният договор с Япония подписан

Сан Франциско, 8 септември 1951 г. /Ройтер/Франс прес/ Днес церемонията по подписването на мирния договор с Япония беше открита в 17 ч и 30 минути по Гринуич.(…) Министър-председателят на Япония Йосида подписа мирния договор за мир в 18:34 ч. гринуичко време. Конференцията в Сан Франциско бе приключена официално в 18:55 часа гринуичко време.(…) От името на САЩ мирният договор с Япония е бил подписан от министъра на външните работи Дийн Ачесън, Джон Фостър Дълес и сенаторите Александър Уили и Джон Спаркман.(…) Днес 48 страни и Япония подписаха японския мирен договор в зданието на операта в Сан Франциско точно тогава, когато Громико завърши своите изявления пред журналистите от цял свят, че е невъзможно едно мирно уреждане на нещата в Далечния Изток без участието на Русия.[…] Днес Громико заяви, че съветското правителство „няма нищо общо“ с конференцията за подписване на мирен договор с Япония.

***

Освен договора Япония е подписала и две декларации към него

Сан Франциско, 8 септември 1951 г. /Ройтер/ Министърът на външните работи на САЩ Дийн Ачесън закри официално конференцията за подписване на мирен договор с Япония, като направи късо обръщение, казвайки: „Добре е, че ужасните спомени от миналото завършват с днешния акт на помирение с Япония.“ Той каза също, че договорът е израз на „величието на духа“.

В допълнение към мирния договор днес Япония подписа две декларации, с които тя се съгласява да съблюдава няколко международни конвенции и да признае съюзническата комисия за военните гробища. Тя подписа също така и един протокол, отнасящ се до договори и прехвърляеми ценни книжа. Преди да влезе в сила, договорът трябва да бъде ратифициран от Японското национално събрание и от 14 страни, представени в Далекоизточната комисия.

***

Сключен пакт „за сигурност“ между САЩ и Япония

Сан Франциско, 8 септември 1951 г. /Ройтер/ Днес Япония подписа пакт за сигурност със САЩ, който дава право на САЩ да поддържат „сухопътни, въздушни и морски сили в и около Япония“. Мирният договор прекратява съюзническата окупация на Япония. В пакта се предвижда, че през времето на престоя на войските на САЩ в Япония тя няма да дава „без предварително съгласие“ на САЩ каквито и да било бази или права на някоя трета сила за военни цели.[…] В пакта се предвиждат административни съглашения, които „да бъдат сключени между Токио и Вашингтон“ за разположението на силите на САЩ в и около Япония.[…] В един предговор към пакта се заявява, че след ратифицирането и влизането в сила на мирния договор, разоръжена Япония не ще има възможност да се защитава. Следователно – пише в увода – „Япония желае да сключи пакт за сигурност със САЩ, който да влезе в сила едновременно с мирния договор.“ Министър-председателят Йосида, който малко преди това беше подписал мирния договор, заяви, че отбранителният пакт „осигурява сигурността на невъоръжената и беззащитна Япония“ и добави, че неговата страна ще сътрудничи с радост и с цялото си сърце при провеждането на този пакт.

Според заключителните разпоредби на Договорът от Сан Франциско в глава VII се казва, че той влиза в сила едва когато бъде ратифициран от всички държави, които го подписват, включително Япония. Ако договорът не влезе в сила в рамките на 9 месеца след датата определена за ратификация, всяка държава, която го е ратифицирала, може да го въведе в сила между себе си и Япония, като изпрати уведомление за това на правителството на Япония и правителството на Съединените американски щати. Така, 8 месеца по-късно, на 28 април 1952 г., след изпълнението на въпросните клаузи, „Договорът за мир“ влиза в сила.

Влизането в действие на договора е отбелязано в бюлетина „Международна информация. Служебен“:

В Япония се надяват, че САЩ ще върнат завзетите от тях японски острови

Токио, 28 април 1952 г. /Франс прес/ Жителите на остров Окинава са решили да изпратят петиция до президента Труман и до генерал Риджуей, с която да искат присъединяването на острова към Япония. Американците владеят в Окинава огромни въздушни бази способни да приемат бомбардировачи с голям район на действие. Сред компетентните японски среди се вярва твърдо, че правителството на САЩ ще върне в близко време и островите Риукиу и Бонинна Япония. Очаква се, че посланикът на САЩ в Токио Робърт Мъри ще направи днес предложение в този смисъл пред правителството на Йосида.

***

Вашингтон, 28 април, 1952 г. /Франс прес/ Десет години и пет месеца след Пърл Харбър, 6 години и 9 месеца след поражението, Япония, в резултат на влизането в сила от днес на мирния договор, подписан в Сан Франциско на 8 септември 1951 г., добива отново своя пълен политически, стопански и военен суверенитет. На церемонията при предаването на ратификационните документи президентът Труман, в едно послание, прочетено от държавния секретар Дийн Ачесън, изрази доверието на САЩ към Япония „пред опасността, която представляват усилията на комунистическия империализъм за разширяване на неговата система и тирания.“

***

Протест на съветския посланик във Вашингтон по случай влизането в сила на сепаративния мирен договор с Япония

Вашингтон, 28 април 1952 г. /Франс прес/ В едно писмо до председателя на Комисията за Далечния Изток съветският посланик Панюшкин заявява: „Сключването на договора доказва колко далеч е стигнало американското правителство в своята политика за превръщането на Япония във военна крепост на САЩ в Далечния Изток. Американската политика, която е насочена към открито нарушаване на американските задължения, достигна кулминационната си точка с декларацията относно разтурянето на съюзническата комисия за Далечни Изток. Въз основа на мирния договор и на пакта за сигурност, които са наложени на Япония, американските войски остават в Япония, от което може да се заключи, че статутът за зависимостта на Япония съвсем не е изменен.“

След това посланикът иска да бъдат изтеглени всички окупационни войски от Япония, и да бъде сключен истински мирен договор.[…] Този протест бе изпратен едва половин час след влизането в сила на мирния договор с Япония.

***

След влизането в сила на сепаративния „мирен“ договор с Япония

Токио, 29 април 1952 г. /Франс прес/ Денят, в който Япония получи независимостта си, не бе ознаменуван с никакви публични тържества и по улиците съвсем не се забелязваше необикновено оживление. Населението е на мнение, че официалното влизане в сила на мирния договор не ще измени настоящето положение на Япония. Един виден офицер от флотата заяви пред кореспондент на „Франс прес“: „Нито имам основание да се радвам, нито да се оплаквам“. Мирният договор не изменя нищо. САЩ желаят Япония да бъде силна, за да може да участва в тяхната игра в Далечния Изток, обаче Япония според тях не трябва да бъде и много силна. Поради това, те ще се стараят да я контролират и занапред.“

Една млада стенописка заяви: „Всичко остава по старому, тъй като окупацията продължава под друго име.“ 

***

Вашингтон, 29 април 1952 г. /Франс прес/ В момента, когато Япония възвръща своята независимост, САЩ предприемат на остров Окинава обширни строежи на укрепления, по което може да се заключи, че окупацията на острова ще продължи дълго. Окинава е разположен на около 700 км от китайския бряг и на 800 км от Киу Сиу, най-южният остров на японската държава. Островът има приблизително половин милион жители. След войната Окинава бе поставен под попечителството на САЩ. Окинава притежава понастоящем автономно правителство. Населението формално не изглежда да роптае срещу американската окупация. Верността си към Япония то показва с различни прояви, като напр. кичи гробовете на японските генерали с цветя и др. Според мнението на меродавни военни наблюдатели, САЩ искат да разполагат своите войски в Окинава, но когато японският народ „ще бъде в състояние да вземе отбраната на страната в свои собствени ръце“, американците ще трябва да го напуснат. Предприетите на острова строежи се оценяват на 350 милиона долара. Строящите се укрепления ще могат да издържат и най-силните бомбардировки.

В наши дни отношенията между САЩ и Япония продължават да бъдат на стратегическо ниво. В много сектори, като икономика, военно дело и високи технологии, те не спират да се задълбочават. Още през 1960 г. Договорът от Сан Франциско и Пакта за сигурност между САЩ и Япония са преразгледани. Подписан е нов актуализиран японско-американски договор за взаимно сътрудничество и сигурност (Договор за взаимна отбрана), който задължава Япония да позволи на САЩ да разположи свои военни бази и всякакъв контингент от въоръжени сили в страната.

Договорът от 1960 г. включва членове, определящи задълженията за взаимна отбрана и изискващи САЩ да информират предварително Токио, преди да разположат свои сили. Заличен е и член, който разрешава намесата на САЩ във вътрешните работи на Япония.

През 2024 г. САЩ и Япония извършват най-значителното актуализиране на Договора за взаимна отбрана. САЩ преструктурират военното си командване в Япония с цел засилване на оперативното планиране и ученията между страните. Те обявяват разполагане на нов крайбрежен полк на морската пехота, по-гъвкава част, която може да действа в отбрана, както по море, така и по въздух, на Окинава, южния японски остров, стратегически близо до Тайван, като реорганизация на съществуващ артилерийски полк. Ангажимента на САЩ да защитава Япония, включително над островите, наричани Сенкаку от Токио и Дяоюй от Пекин, към които Китай има претенции продължава. В Япония са разположени около 54 000 американски военнослужещи. 

През април тази година е потвърдено и участието на Япония в лунната програма на НАСА „Артемида“. Приносът на Япония включва предоставянето на луноход на стойност около 2 млрд. долара, разработен от компанията „Тойота“, както и участието на японски астронавт в мисията. Нови инициативи има също така и в сферата на кибертехнологиите и образованието.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
Паметта на загиналите български пилоти заслужава само и единствено уважение и преклонение, а не политически заигравки, написа Слави Трифонов
Фармацевтите са готови на протести заради приети на първо четене законови промени
От „Възраждане“ очакват да бъдат първа политическа сила в община Шумен на предстоящите парламентарни избори
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Сфера
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
На преден план
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
Основна линия
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Основна линия
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Контекст
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Местен фокус
Задържаха над 504 000 заготовки за кутии за цигари и 120 хартиени бобини лента коркофан в района на „Дунав мост 2“ при Видин
На преден план
Земетресение от румънския район Вранча се усети в Русе, няма сигнали за произшествия, щети и пострадали
Сфера
Паметта на загиналите български пилоти заслужава само и единствено уважение и преклонение, а не политически заигравки, написа Слави Трифонов
Основна линия
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.